Trochę historii

Czym jest Internet

Internet to ogólno światowa sieć komputerowa, w dosłownym tłumaczeniu oznacza inter – między i net – sieć.
Jest globalnym systemem wymiany informacji i komunikowania się. Jest także zbiorem ogromnej ilości zasobów.

Historia

Początki dzisiejszego internetu sięgają odległych lat sześćdziesiątych 20-wieku kiedy to naukowcy z firmy Rand Corporation starali się opracować model systemu komunikacji dla amerykańskiego wojska. Podstawowym założeniem który musiał zostać spełniony spełniony było przetrwanie nawet po zniszczeniu dużej jego części przez atak nuklearny.

Opracowany system został wstrzymany aż do roku 1965 kiedy ARPA (Advence Research Project Agency) wykorzystało pomysł do stworzenia sieci ARPANET łączącej oddziały i współdziałanie komputerów. Jak się później okazało sieć taka ma dużo więcej zastosowań takich jak e-mail dzięki którym możliwe stało się błyskawiczne wysyłanie wiadomości.
W ciągu dwóch lat sieć ta połączyła następnych 20 placówek, a w niedługim czasie sięgnęła także przez ocean do Anglii (University College w Londynie) i Norwegii (Royal Radar Establishment).

Aby zapanować nad rozwijającą się technologią powstała organizacja której celem jest opracowanie standardów InterNetworking Working Group, jej kierownikiem był Vinton Cerf który został okrzyknięty ojcem internetu. Miarą popularności nowego elektronicznego środka przekazu jest fakt, że w 1976 roku królowa brytyjska przesłała pierwszą wiadomość przez e-mail . Do końca lat siedemdziesiątych w ARPANET znalazło się ponad 200 placówek.

W latach osiemdziesiątych zostaje opracowany nowy uniwersalny język komunikacji – wspólny dla wszystkich. Protokół ten zwany TCP/IP jest używany do tej pory. Wtedy też pojawiły się pierwsze komercyjne zastosowania sieci, która w 1982 roku zyskała miano Internetu. W 1984 roku znajdowało się w niej ok. 1000 serwerów. Na przestrzeni trzech lat liczba ta zwiększyła się dziesięciokrotnie. Koniec lat osiemdziesiątych, to początek złotej ery Internetu.

Zastosowanie i potrzebna prędkość Internetu

 • Komunikacja
 • Zakupy
 • Portale społecznościowe
 • Bankowość
 • Zdalna praca
 • Gry online
 • Szukanie informacji
 • Nauka
 • Monitoring wizyjny
 • Rozrywka
 • Pomoc zdalna

Zalecana prędkość

3,0Mb/s - dla jakości SD
5,0Mb/s - dla jakości HD

Zalecana prędkość

Rozmowa wideo HD - 1,5Mbps/1,5Mbps
Rozmowa grupowa 5os - 4Mbps/0,5Mbps

Zalecana prędkość

Film w jakości HD - 7Mbps
Film w jakości 4K - 15mbps

Nasze atuty

Brak ilości
przesyłanych danych

gwarantujemy możliwość korzystania z Internetu bez niespodzianki w postaci spowolnionego łącza uniemożliwiającego płynne korzystanie z Internetu

Gwarancja
prędkości

dla pakietów Internetu AIRFIBER oraz FIBER zapewniamy, że prędkość będzie oscylowała w granicach wykupionego pakietu

Gwarancja
ciągłości działania

wszelkie usterki u klienta usuwane są w ciągu maksymalnie 24 godzin od zgłoszenia przez klienta telefonicznie na BOK

Całodobowy
nadzór

Cała Nasza sieć dostępu do internetu jest nieustannie monitorowana przez specjalne oprogramowanie 24 godziny na dobę

Galeria